Instalacje fotowoltaiczne
Dla domu i biznesu

Systemy fotowoltaiczne

Sprzedaż i montaż instalacji
fotowoltaicznej

Dostarczamy nowoczesne, wysokowydajne instalacje fotowoltaiczne do obiektów mieszkalnych i komercyjnych, bazując na rozwiązaniach światowych liderów w produkcji modułów solarnych. Montujemy wszystkie rodzaje rozwiązań, jakie są obecnie dostępne na rynku.

Instalacja fotowoltaiczna to proekologiczny system, który zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Generuje znaczące oszczędności oraz pozwala skutecznie dbać o środowisko naturalne.

Instalacje fotowoltaiczne montujemy zarówno na dachach i elewacjach budynków, jak również na gruncie. W ofercie posiadamy szeroką gamę paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych czołowych producentów. Nasze doświadczenie pozwala na dobór najbardziej optymalnego rozwiązania do potrzeb i możliwości finansowych Klienta.

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Firma godna zaufania

Jesteśmy firmągodną zaufania

Dzięki potencjałowi naszych partnerów oraz doświadczeniu i wiedzy całego zespołu, możemy podjąć się każdego, także nietypowego wyzwania w dziedzinie fotowoltaiki i zrealizować je na najwyższym poziomie. Stałe podnoszenie kwalifikacji oraz nieustające poszukiwanie najlepszych rozwiązań pozwala spełniać rosnące oczekiwania naszych Klientów.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne służą do zamiany naturalnej energii, pochodzącej z promieni słonecznych, w czystą energię elektryczną. Proces ten możliwy jest, dzięki wykorzystaniu specyficznego złącza p-n (złącze przewodników o różnych typach przewodnictwa: dodatniego i ujemnego). W wyniku tego zjawiska dochodzi do wytworzenia różnicy potencjałów, która odpowiada za powstanie napięcia elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane w dzisiejszym przemyśle energetycznym wykonywane są najczęściej z krzemu (Si), selenu (Se) oraz germany (Ge). Zastosowanie ogniw pozwala na wytwarzanie nie tylko darmowej energii elektrycznej, ale również ciepła. Na terenie całego kraju coraz częściej można spotkać tzw. "farmy słoneczne", które generują znaczące oszczędności w skali roku, a dodatkowo przyczyniają się do ochrony środowiska i promują wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Panele fotowoltaiczne
Odnawialne źródło energii

Mieszkasz w Gliwicach?

Sprawdź ofertę paneli fotowoltaicznych w Gliwicach oraz fotowoltaika Śląsk lub skontaktuj się z nami w sprawie wyceny.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, połączonych w jeden moduł za pomocą półprzewodników. Ze względu na zastosowane ogniwo fotowoltaiczne, panele dzielą się na:

 • monokrystaliczne - ciemne, jednobarwne, zbudowane z monolitycznego kryształu krzemu, charakteryzujące się najwyższą sprawnością i żywotnością ok. 30 lat, ale relatywnie wysoką ceną, która wynika z dużych kosztów produkcji;
 • polikrystaliczne - jasnoniebieskie z widocznymi krawędziami kryształów, wykonywane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu, wyróżniające się wysoką sprawnością przy korzystnej ekonomicznie produkcji, co przekłada się na atrakcyjną cenę końcową.

Integralną częścią paneli są: folia EVA, szyba antyrefleksyjna, podłoże kompozytowe, aluminiowe ramię oraz skrzynka przyłączeniowa. Moduły fotowoltaiczne objęte są gwarancją, wynoszącą zwykle 12 lat na sam produkt oraz 25 lat na uzysk mocy na poziomie 80%.

Falowniki inwertery

Inwertery (przetwornice, falowniki) są niezbędnym elementem systemów fotowoltaicznych. Odpowiadają one za przetworzenie prądu stałego w prąd przemienny. Oferujemy pełną gamę nowoczesnych falowników oraz rozwiązań wspierających działanie instalacji, w tym:

Inwertery
 • falowniki jednofazowe - o mocach 1-4 kW (stosowane przy małych mocach);
 • falowniki trójfazowe - o mocach 4-33 kW (do zastosowań domowych i przemysłowych w przypadku większego zapotrzebowania na moc; wpływają na stabilność lokalnej sieci i mniejsze wahania napięcia oraz wymagają niższych przekrojów przewodów).

Falownik solarny odpowiedzialny jest za zamianę energii z modułów fotowoltaicznych na prąd zmienny o parametrach identycznych jak te, które występują w sieci elektrycznej niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz. Dodatkowo, urządzenie kontroluje procesy oraz zbiera statystyki z produkcji energii. Jednym z jego elementów jest układ śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów - MPPT.

Jak działa układ MPPT?

Układ MPPT pozwala zwiększyć ilość uzyskiwanej energii nawet o kilka - kilkanaście procent. W jaki sposób? Dostępne na rynku moduły nie mają ustalonego punktu mocy maksymalnej. Zmienia się on w zależności od występującego promieniowania. Układ MPPT śledzi miejsce występowania punktu mocy maksymalnej MPP i dopasowuje się do jego nowej wartości. Dzięki temu, otrzymujemy większe uzyski energii. Obecnie każdy, nowoczesny falownik posiada przynajmniej jeden taki układ.

Inwerter sieciowy instalowany jest podczas montażu paneli słonecznych. Przeważnie znajduje się w pobliżu paneli. Montowany jest pionowo, a jego przyłącza znajdują się na dole urządzenia. Inwertery objęte są gwarancją, wynoszącą (w zależności od producenta) od 5 do 7 lat z możliwością przedłużenia okresu ochrony do 12-15 lat.

Systemy montażowe

Konstrukcja na dachy skośne to jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań, a w efekcie jedno z najczęściej instalowanych. Istnieje możliwość montażu systemu zarówno na dachach pokrytych dachówką, jak i blachą dachową. Pasywowana stal nierdzewna i anodowane aluminium zapewniają wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Wstępne przygotowanie komponentów umożliwia szybki montaż. Gwarancja na konstrukcję wynosi 10 lat, a na powłokę antykorozyjną - 25 lat.

Systemy montażowe

W ofercie posiadamy:

 • Systemy na dach skośny - pokryty dachówką, dachówką karpiówką, blachodachówką lub blachą trapezową.
 • Systemy na dach płaski:
  • Systemy balastowe (bezinwazyjne) – wykonane z wysokiej jakości aluminium, zapewniające trwałość instalacji. Obciążenie płytami betonowymi kotwiczy konstrukcję, przez co instalacja przebiega bez ingerencji w dach. Zainstalowane wiatrołapy chronią konstrukcję przed nadmiernym wiatrem. System pozwala na montaż paneli w zakresie 10-30⁰.
  • Systemy kotwione (inwazyjne) - pozwalają na montaż paneli w zakresie 15-30⁰ na podłożach takich, jak: blacha, papa, płyty warstwowe i beton. Konstrukcja jest w całości wykonana z anodowanego aluminium.
 • Systemy wolnostojące – 1- i 2-podporowe, mocowane do fundamentu i płyt betonowych, z konstrukcją nośną wykonaną ze 100% anodowanego aluminium, solidnie zakotwiczoną w gruncie ocynkowanymi śrubami ze stali nierdzewnej. Kompletna konstrukcja pozwala na montaż dwóch paneli w pionie o dowolnej ilości modułów. Wymiary: 1,6 m x 0,76 m x 0,03 m.
Budowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z:

 • paneli fotowoltaicznych
 • falownika (inwertera)
 • przewodów solarnych i złączek MC4
 • konstrukcji nośnej
Budowa instalacji fotowoltaicznej

Kluczowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, które za pomocą przewodów solarnych i złączek MC4 są podłączane do falownika przetwarzającego prąd stały w prąd przemienny. Prąd ten zasila wszystkie urządzenia elektryczne, z których korzystamy w domu lub firmie. Panele fotowoltaiczne mocowane są do specjalnych konstrukcji montażowych, które dobierane są indywidualnie do rodzaju pokrycia dachowego oraz instalacji na gruncie.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna
 1. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, ulegają pod wpływem promieniowania słonecznego tzw. efektowi fotowoltaicznemu.
 2. W efekcie powstaje prąd o stałym napięciu, który przekazywany jest do inwertera (falownika).
 3. Inwerter zamienia prąd stały na prąd o napięciu zmiennym, który odpowiada parametrom sieci energetycznej.
 4. Wytworzony w ten sposób prąd zużywany jest przez instalację elektryczną w budynku (w pierwszej kolejności).
 5. Niedobory prądu uzupełniane są z sieci publicznej, a nadwyżki odsprzedawane do zakładu energetycznego (w przypadku firm) lub magazynowane w akumulatorach (w przypadku osób prywatnych). Zakład energetyczny zobligowany jest do odbioru nadwyżki prądu, jednak za magazynowanie potrąca 20% (dla instalacji do 10 kW) lub 30% energii (powyżej 10 kW).

Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna do optymalnego działania nie potrzebuje wysokiego nasłonecznienia. W pochmurne i deszczowe dni, panele fotowoltaiczne wykorzystują m.in. promieniowanie rozproszone.

Korzyści z wdrożenia instalacji fotowoltaicznej
 • Mierzalne oszczędności – znaczące obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.
 • Długofalowa inwestycja – gwarancja niezawodności i wydajności przez nawet 25 lat.
 • Komfort użytkowania – praktycznie bezobsługowe działanie (wymagane są jedynie przeglądy okresowe).
 • Ochrona środowiska – odnawialne źródła energii nie emitują zanieczyszczeń do gleby, powietrza czy wody.
 • Brak uciążliwości dla otoczenia – prąd wytwarzany jest bezgłośnie (w przeciwieństwie do np. przydomowych elektrowni wiatrowych).
 • Bezproblemowa utylizacja - dzięki zastosowaniu mieszanek krzemu, panele są całkowicie biodegradowalne, więc nie ma problemu z ich składowaniem po skończonej eksploatacji.
 • Elastyczne rozwiązanie – wielkość inwestycji można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Chcesz poznać szczegóły lub uzyskać wycenę?

Wypełnij formularz darmowej wyceny lub skontaktuj się z nami.
Doradzimy, wyjaśnimy i pomożemy w uzyskaniu kredytu lub leasingu.